37 czeskich uzdrowisk rozpoczyna sezon turystyczny. Oficjalne rozpoczęcie sezonu odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend maja. w Podebradach. Potem kolejne weekendy to kolejne święta w Marianskich Łaźniach, potem Frantiszkowe Łaźnie, Teplice, Jachymov i tak aż do połowy czerwca, gdzie cały cykl zakończy impreza w Karlovych Varach.
37 certyfikatów dla czeskich uzdrowisk oznacza, że tak mineralne źródła, jak i powietrze czy błoto stosowane podczas zabiegów muszą być kontrolowane, badane i na bieżąco certyfikowane przez czeskie Ministerstwo Zdrowia.
Najsłynniejszym i najbardziej popularnym uzdrowiskiem Republiki Czeskiej są oczywiście wpisany na listę UNESCO trójkąt: Karlove Vary, Marianskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. W Czechach jest też najstarsze uzdrowisko w Europie – to oczywiście Teplice. Tam leczenie ciepłą wodą rozpoczęto już w XII stuleciu. Tak przynajmniej mówi legenda.
– Jeśli miałabym zaprosić Polaków do jednego z czeskich uzdrowisk wybrałabym jednak jedno z tych położonych w górach i blisko granicy. Tak aby łatwo mogli tam dojechać – wspomina Alena Kudilkova z organizacji CzechTourism, odpowiedzialna za promocję czeskich uzdrowisk – Tu warto wymienić te położone na granicy Gór izerskich, Gór Łużyckich i w Karkonoszach. To nie tylko pobyty zdrowotne, to także sposób na doskonały relaks i aktywne spędzanie czasu wolnego.
Wśród tych, które swoją ofertę kierują szczególnie dla Polaków znajduje się uzdrowisko Libverda. Położone u podnóża gór Izerskich, poza zabiegami oferuje ponad 60 kilometrowy rowerowy single track, a zimą kilkudziesiąt kilometrów tras do biegania na nartach. Z kolei dla sympatyków narciarstwa zjazdowego idealnym wyborem mogą okazać się Janskie Łaźnie, gdzie kolejka linowa na Czarną Górę rusza już z samego miasta.
– Moje ulubione uzdrowisko to właśnie Jachimov. Położone w Górach Łużyckich niewielkie miasteczko jest idealne do odpoczynku – nie tylko wyciąg ale i cała sieć szlaków turystycznych. To jedyne uzdrowisko w Republice Czeskiej, świadczące usługi rudą radu – dodaje Alena Kudilkova.
Dla rodzin z dziećmi Kudlikova poleca uzdrowisko Strzeboń. Położone na równinie południowo-czeskiej miasto poza walorami uzdrowiskowymi oferuje doskonale rozwiniętą infrastrukturę rowerową wraz z wypożyczalniami. W jego najbliższej okolicy znajdują się dwa miasta wpisane na listę UNESCO – Cesky Krumlov i Holašovice.
– Dziś łaźnie to nie tylko miejsce dla seniorów i osób chcących podreperować zdrowie. To popularne miejsca odpoczynku całych rodzin. – dodaje na koniec rozmowy Alena Kudilkova.
Czeskie uzdrowiska to głównie pobyty komercyjne. Oczywiście istnieje tam możliwość otrzymania zwrotu z polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, to jednak wymaga przedstawienia faktury i uzyskania pozytywnej opinii urzędników.
Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych