Włodarze kilku przygranicznych gmin regionu wałbrzyskiego i samego Wałbrzycha oraz Kłodzka i powiatu kłodzkiego podpisali w Broumovie deklarację wsparcia starań Broumova o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku. To historyczne wydarzenie – powiedział, rozpoczynając spotkanie, burmistrz Broumova Arnold Vodochodsky.
– Nie przypominam sobie, jako mieszkaniec Broumova, żeby na jednym spotkaniu było tylu włodarzy polskich miast. Nie mówię o Wrocławiu, ale o najbliższych okolicach – Wałbrzych, Mieroszów, Kłodzko. Jesteśmy połączeni wsparciem projektu mającym wymiar europejski. Deklaracja to wspólne szukanie kroków prowadzących do rozwiązania problemów społecznych — jakości życia utrzymania, zapobiegania depopulacji, tworzenia wspólnej, polsko-czeskiej przestrzeni.
O tym, że wsparcie starań przygranicznego Broumova zapewnią nie tylko przygraniczne gminy, ale także i zarząd województwa dolnośląskiego zapewnił podczas spotkania członek zarządu województwa Krzysztof Maj. Podkreślił, że Broumov to pierwsze w historii miasto poniżej 50 tys. mieszkańców, jakie znalazło się w ścisłym finale starań o miano ESK.
– Zarząd województwa deklaruje, że na lata 2025-27 udzieli wsparcia w wysokości 60 tys. euro na projekty broumovskie zawarte w programie „Mam radi Broumovsko”. Ma to być argument za ostatecznym przyznaniem Broumovovi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. – powiedział w Broumovie Krzysztof Maj.
Już dziś deklarację współpracy z Bromovem zadeklarowały między innymi wałbrzyskie Filharmonia Sudecka i Teatr Szaniawskiego.