Ratusz w Jabloncu nad Nisou to wyjątkowy przykład architektury modernistycznej. Zaprojektowany przez Karla Wintera, wybudowany w latach 1930-1933, stanowił zwycięski projekt w konkursie architektonicznym, który zgromadził aż 177 propozycji. Pięciopiętrowy budynek o funkcjonalistycznych rozwiązaniach, inspirowanych tradycyjnymi elementami gotyckich i renesansowych radnic, których Winter uczył się podczas studiów we Włoszech. Ratusz wieńczy 51-metrową wieża, a jego fasada jest podkreślona przez okazałe kamienne portale i wysokie okna.
To co może zaciekawić turystów z Polski, to unikatowa, wciąż działająca winda typu paternoster, będąca przykładem historycznej technologii. Te windy, popularne w pierwszej połowie XX wieku, składają się z serii otwartych kabin poruszających się w ciągłej pętli. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego „Ojcze Nasz”, nawiązując do modlitewnych sznurów o tej samej nazwie. Współcześnie ich stosowanie jest ograniczone ze względu na kwestie bezpieczeństwa i dostępności. W jabloneckim ratuszu wciąż można taką windą jeździć.
Jablonec nad Nisou ma bogatą historię. Założone w XIV wieku miasto, pierwotnie było znanym ośrodkiem produkcji szkła i sztucznej biżuterii. W 1808 roku wieś Gablonz została podniesiona do rangi gminy, a w 1866 roku otrzymała prawa miejskie. Miasto dynamicznie rozwijało się w XIX wieku, szczególnie po wojnie francusko-pruskiej, kiedy to przejęło zagraniczne rynki produkcji szkła i biżuterii. Dziś poza ratuszem można zwiedzać tam największe w Czechach muzeum szkła i biżuterii.