Kiedy w 1996 roku Pavel Tacl po raz pierwszy wszedł na strych barokowego spichlerza, nie spodziewał się, że marzenie o zbudowaniu choćby niewielkiego muzeum dawnych rzemiosł. 17 lat później jego obiekt jest największą tego typu atrakcją w Czechach i jedną z największych w Europie.
W zabytkowym kompleksie w miejscowości Nové Dvor, zaledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy zebrano kilkanaście tysięcy eksponatów, podzielonych na 89 obszernych ekspozycji rzemiosła z lat 1840 – 1930.
– Eksponaty pochodzą głównie z terenu Gór Orlickich. Szukałem ich wykorzystując swoją wiedzę o regionie i przeglądając ogłoszenia. Ekspozycje poszczególnych rzemiosł wciągnąłem w plany ówczesnych dwóch pięter spichlerza. Właściwy montaż maszyn trwał wówczas 6 tygodni. Nie mieliśmy wtedy więcej czasu. Muzeum zostało otwarte 18 maja 2000 roku, a dwa lata później powiększono je o trzecie piętro. – mówi Pavel Tacl,
Oprócz stosunkowo znanych zawodów, takich jak stolarz czy rzeźbiarz, muzeum przypomina również pracę tłoczni metali, kołodzieja, bednarza, gontowca i wiele, wiele innych. Do najciekawszych eksponatów zalicza się rzeźbiony mechaniczny model skansenu, kompletne, wciąż działające warsztaty mechaniczne, tartak z trzema przecinarkami czy 100-letnią salą szkolną. Poziom XIX wiecznej opieki medycznej i stomatologicznej można poczuć zwiedzić gabinety lekarskie, a w sklepie kolonialnym poczuć wciąż unoszący się tam zapach cynamonu i kawy.
Eskpozycję podzielono kilka tras zwiedzania. W zależności od posiadanego budżetu i czasu, jaki można poświęcić można wybrać jedną, kilka lub wszystkie. Aktualny cennik i informacje na ten temat można znaleźć na stronie Muzeum: ———> Muzeum řemesel
Po zwiedzeniu muzeum zwiedzający mogą usiąść w stylowej Restauracji Nový dvůr, która znajduje się w tym samym budynku co muzeum.
Foto: Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych